2 Aralık 2012 Pazar

Sevdiğinizle Kalbiniz Uzaklaşmasın !

Son dönemlerde en çok gündemde olan ve de hepimizin sorunu çiftlerin sebepli ya da sebepsiz sürekli tartışması.
Zaman ilerledikçe insanların birbirlerine tahammülsüzlüğü gittikçe artıyor. Peki ya neden? Seçtiğiniz insan doğru insan olmadığı için mi ? Ya da sevgi yoksunluğundan mı kaynaklanıyor ? Biraz düşünün...
Biliyorum ki birçoğunuz hem deliler gibi seviyor, onsuz yapamıyor ama yine de tartışmadan da edemiyorsunuz. Ama hepimizin bildiği  bir gerçek var ki bu tartışmalar gün geçtikçe çiftleri birbirinden uzaklaştırıyor. Sonrasında  ise ayrılık ve boşanmalar geliyor.
Sizlerle birkaç gün önce okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum. 

Hindu keşiş yıkanmak için geldiği Ganj nehrinin kıyısına geldiğinde, birbirlerine kızgınlıkla bağıran aile üyeleri görür Kendisiyle birlikte gelen öğrencilerine döner ve gülümseyerek onlara şu soruyu sorar.

Neden insanlar birbirlerine öfkeli şekilde bağırır ?
Öğrenciler bir süre düşünür ve içlerinden birisi;
Kızınca sükünetimizi kaybederiz ve ondan bağırırız, der.
Ama hemen yanınızdayken neden ona bağırıyorsunuz olabilirsiniz ? Ona söylemek istediklerinizi yumuşak bir şekilde söyleyebilirsiniz, der keşiş.
Öğrencilerden başka başka cevaplar gelir ama hiçbiri keşişle birlikte diğer öğrencileri tatmin edecek şekilde değildir. Sonunda keşiş kestirmeden gidip şöyle bir açıklama yapar.
İki insan birbirine kızgınken kalpleri birbirinden uzaklaşır.Bu uzaklığa rağmen kendisini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalır. Ne kadar kızgınlarsa uzağı yakın edebilmek için o kadar çok bağırmak gerekir.

İki insan birbirine aşık olduklarından ne olur ? Birbirine bağırmaz tam tersine yumuşak şekilde konuşur.Çünkü kalpleri dip dibedir. Arada mesafe ya yoktur ya da yok denecek kadar azdır.
Keşiş devam eder. Birbirlerini daha çok severlerse ne olur? Konuşmadan fısıldaşarak  daha da yakınlaşır ve sevgi düzeyini arttırırlar. En sonunda fısıldaşmaya da gerek kalmaz, sadece birbirleri ile bakışırlar ve bu yeterlidir. Bu da insanların birbirlerini sevdiklerinde yakınlaşabilecekleri son noktadır.
Keşiş öğrencilerin gözlerine bakarak son cümlelerini kurar;
Tartışırken kalplerinizin birbirinden uzaklaşmasına izin vermeyin. Birbirinizden daha da uzaklaşmanıza yol açacak kelimeler sarf etmeyin. Çünkü bir de bakarsınız bir gün birbirinizden o kadar uzaklaşmış olursunuz ki geri dönüş yolunu bulmak mümkün olmaz !


Hiç yorum yok: